Nejnovější zprávy z Církev.cz

Sdílení a blízkost jsou úkolem křesťanů, píše papež na Mítink do Rimini

Papež František zaslal poselství, podepsané státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem, k zahájení 43. ročníku setkání hnutí Comunione e Liberazione, které se od 20. srpna pod názvem „Vášeň pro člověka“ koná v italském Rimini. Vyzývá v něm křesťanské společenství, aby neudílelo „lekce z balkonu“, ale „vyšlo do ulic, podporováno spolehlivou nadějí“.

Číst dál

Ve Vatikánu první Summit Vitae na podporu společného dobra

Akce, nazvaná Summit Vitae, které se zúčastní i papež František, se bude konat 31. srpna a 1. září v letohrádku Pia IV. ve Vatikánských zahradách. Cílem je diskutovat o strategiích a kreativních návrzích na rozvoj kulturních iniciativ pro lepší svět, v němž se podporuje jednota, naděje a setkávání.

Číst dál

Kurz Samuel

V královéhradecké diecézi začne od října další ročník kurzu Samuel. Jeho cílem je pomoci mladým v rozlišování jejich životního povolání a poslání.

Číst dál

Noví kardinálové: Paulo Cezar Costa

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

Papež nablízku obětem požáru koptského kostela v Gíze

V telegramu podepsaném kardinálem Pietrem Parolinem a adresovaném Tawadrosovi II., alexandrijskému patriarchovi, vyjádřil papež František zármutek a solidaritu nad nedávnou tragédií, která postihla koptský kostel v egyptské Gíze. Minulou neděli v něm uhořelo jedenačtyřicet lidí.

Číst dál

Farní den ve Velké Bystřici připomene výročí P. Antonína Huvara, vystoupí i zpěvák Jaroslav Hutka

Římskokatolická farnost Velká Bystřice společně s městem pořádá u příležitosti svátku Stětí sv. Jana Křtitele, který je patrociniem zdejšího farního kostela, a také jako připomínku 100. výročí narození P. Antonína Huvara v závěru prázdnin farní den. Nejširší veřejnost je k němu zvána v neděli 28. srpna 2022.

Číst dál

Papež k obvinění kardinála Ouelleta: pro zahájení kanonického vyšetřování není dostatek podkladů

Rozhodnutí papeže Františka přišlo po předběžném vyšetřování, které provedl jezuita Servais v souvislosti s obviněním ze sexuálního napadení, které na kardinála Ouelleta vznesla jedna žena, a které se mělo vztahovat k období před více než deseti lety.

Číst dál

Kardinál Ranjith o papežově daru pro srílanské rodiny

Kardinál Malcolm Ranjith, arcibiskup z Kolomba, v rozhovoru pro Vatican News vyjadřuje vděčnost papeži Františkovi za to, že z vlastní vůle věnoval 100 tisíc eur na podporu přibližně čtyř set rodin, které byly postiženy velikonočními atentáty na kostely v roce 2019, jež si vyžádaly 269 obětí.

Číst dál

Místenka do poslední řady

Co to znamená cítit se v církvi „na okraji“? Pocit, který často zaznívá během synody, může být překvapivě ukazatelem správné cesty.

Číst dál

Vakcína proti malárii k dispozici pro miliony afrických dětí. Lékaři pro Afriku: tato zpráva plní srdce nadějí

Dětský fond OSN (Unicef) poskytl společnosti GSK více než 167 milionů eur na vůbec první dodávku vakcíny proti malárii. Plánovaných osmnáct milionů dávek v příštích třech letech by mohlo zachránit tisíce životů ročně. Jedná se o vůbec první vakcínu proti tomuto parazitárnímu onemocnění. Don Dante Carraro, italský kněz a lékař, který vede sdružení „Lékaři s Afrikou“ neskrývá nadšení: Je to nový impuls k další cestě.

Číst dál

Diecézní slavnost sv. Melichara Grodeckého v neděli 4. září v Českém Těšíně

Každoroční slavnost sv. Melichara Grodeckého, která spojuje věřící z polského Cieszyna i Českého Těšína, přivede v neděli 4. září poutníky „zpoza Olzy“ do kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Těšínského rodáka a společného patrona obou měst uctí u příležitosti 403. výročí od jeho mučednické smrti v Košicích. Události se zúčastní biskupové diecézí bielko-ziviecké a ostravsko-opavské.

Číst dál

Připomeňme si, jak to bylo s relikviemi přivezenými svatou Helenou

Matka Konstantina Velikého, svatá Helena, jejíž svátek si dnes připomínáme, údajně obnovila mnoho míst ve Svaté zemi. Právě tam totiž objevila kříž, na němž zemřel Kristus a další relikvie z je umučení, z nichž některé přivezla s sebou do Říma.

Číst dál

Mary’s Meals na 33. ročníku Festivalu mladých v Medžugorje

Atmosféra radosti a nadšení ovládla další ročník Mladifestu, kterého se zúčastnilo přes 50 tisíc mladých lidí. Během festivalu se spojili v modlitbě a díkůvzdání Panně Marii.

Číst dál

Via Mater Dei: pouť k novému začátku a obnově srdce

Poutní stezka Mater Dei, dlouhá 157 km, v sedmi etapách spojuje deset mariánských svatyní rozesetých podél boloňských Apenin. Via Mater Dei, založená roku 2018, si klade za cíl spojit množství duchovních, kulturních, přírodních a archeologických památek s postavou Panny Marie.

Číst dál

Důstojnost a naděje: služba ukrajinské Charity vysídleným lidem

Útěk ze strachu před smrtí, při němž za sebou vše zanechávají, ale pak setkání s lidmi, kteří dokáží pochopit a uzdravit. To je zkušenost mnoha uprchlíků, které vítají dobrovolníci Charity Doněck, jejichž práci stále více posilují odborní pracovníci. Mění se však tváře prchajících, nyní jsou to většinou starší lidé. Přinášíme vyprávění ukrajinských operátorů Charity.

Číst dál

Noví kardinálové: Anthony Poola

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

Signis, víra v oblasti digitálních médií

Druhý den kongresu Světové katolické asociace pro komunikaci “Signis” v Soulu se zabýval tématy fake news a správných informačních postupů.

Číst dál

Neratovský poutní kostel s novou střechou

Oprava prosklené střechy poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově na Rychnovsku za 19 milionů korun je v polovině. První etapa skončila v červenci a druhá by měla začít v září. Oprava střechy byla nutná, protože do ní zatékalo, cílem je také snížit střešní vlhkost. ČTK to dnes řekl Antonín Nekvinda ze Sdružení Neratov, jež se od 90. let snaží vysídlenou osadu oživit. Sdružení na opravě spolupracuje s římsko-katolickou farností Neratov. Osada Neratov v bývalých Sudetech spadá pod Bartošovice v Orlických horách. Prosklená střecha byla dokončena v roce 2007.

Číst dál

Kardinál Czerny navštívil Osvětim

Někdejší nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi navštívil s delegací polských biskupů kardinál Michael Czerny 9. srpna – v den 80. výročí smrti sv. Terezie Benedikty od Kříže. Po modlitebním putování areálem pak v blízkém klášteře karmelitek předsedal slavnostní mši svaté na památku obětí holokaustu.

Číst dál

Fotografická výstava v katedrále ukazuje duchovní rozměr člověka

Průřez významnými církevními událostmi loňského roku nabídne fotografická výstava, která je až do 2. září 2022 k vidění v lodi olomoucké katedrály sv. Václava. Pořádá ji zde společenství Člověk a víra společně s místní farností.

Číst dál

Nová učebnice etiky

Královéhradecký kraj pořádá setkání pedagogů a výchovných poradců základních a středních škol, během kterého představí novou učebnici etické a charakterové výchovy s názvem Můj charakter. Tato učebnice je interaktivní a váže se k originálním animovaným videím. Autorem učebnice i obsahu videí je prof. PhDr. Jan Hábl, Ph.D. z Univerzity Hradec Králové.

Číst dál

Další zatčený kněz v Nikaragui

Otec Óscar Benavídez je třetím členem místní katolické komunity, který byl zatčen v rámci vlny represivních opatření vlády prezidenta Ortegy.

Číst dál

Arcibiskup Pezzi: Papežova návštěva v Kazachstánu je důležitá také pro ruské katolíky

Ruští katolíci vyjadřují svou lásku a věrnost papeži Františkovi poutí do Kazachstánu u příležitosti jeho návštěvy v Nur-Sultanu, kde vystoupí na kongresu světových náboženství, uvedl arcibiskup arcidiecéze Matky Boží v Moskvě.

Číst dál

Úmluva mezi Svatým stolcem a Republikou Svatý Tomáš a Princův ostrov

Dokument, podepsaný v den Nanebevzetí Panny Marie, uznává právní subjektivitu katolické církve a církevních institucí v této malé africké ostrovní republice.

Číst dál

Novinka na zámku v Kuníně. Turisté projdou spojovacím mostem až do kostela

Až na oratoř kostela Povýšení sv. Kříže v Kuníně se nově dostanou návštěvníci barokního zámku Kunín. Prohlídková trasa dosud končila na spojovacím mostě mezi zámkem a kostelem. Od středy 17. srpna si turisté mohou vychutnat pocity majitelů zámku, kteří se na bohoslužby dostávali krytým schodištěm a mši svatou sledovali prosklenými okny oratoře.

Číst dál

Stařec velikého věku. Stáří ujišťuje život o jeho určení, které již nezná smrt

Dnešní generální audience se konala v aule Pavla VI. Papež František při ní pokračoval sedmnáctou katechezí z cyklu o stáří. Uvedlo ji čtení z knihy proroka Daniela, který ve vidění spatřuje starce, Boha, který ustanovil svým zmocněncem Syna člověka. Katechezi Svatého otce přinášíme v plném znění.

Číst dál

Nezapomínejme na trýzeň ukrajinského národa, vyzval papež František

V závěru dnešní generální audience, v pozdravech k jednotlivým jazykovým skupinám, papež František opět vyzval k modlitbě za Ukrajinu.

Číst dál

Celosvětová generální kapitula řeholních sester na Hoře Matky Boží

Řeholní sestry Kongregace Školských sester de Notre Dame prosí o modlitbu za úspěšnou volbu.

Číst dál

Milostivé léto je zpět. Pomozme zodpovědným dlužníkům zbavit se exekucí

Milostivé léto se vrací. Zákon znovu umožní ukončit exekuce na dluhy vůči státu, aniž by dlužník musel zaplatit úroky a penále. Milostivé léto přináší velký prostor pro solidaritu mezi lidmi. Charita umožní dárcům pomoci lidem v dluhové pasti.

Číst dál

Noví kardinálové: Oscar Cantoni

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

Zemřel Mons. Karel Exner

Ve věku 101 let zemřel 16. 8. římskokatolický kněz Mons. Karel Exner, dlouholetý novopacký farář a emeritní probošt královéhradecké katedrální kapituly.

Číst dál

Trojmezí bude opět místem spojení tří národů

V sobotu 20. srpna se na Trojmezí (u obce Hrčava) uskuteční již tradiční pouť tří národů. Spolu s biskupy z ostravsko-opavské, bielsko-żywiecké a žilinské diecéze se na hranici České republiky, Polska a Slovenska setkají věřící na mši sv. začínající v 10.00.

Číst dál

Festival plný radosti z víry

Celostátním setkáním mládeže v Hradci Králové provedl příběh sv. Pavla. „Vstaň! Udělám z tebe svědka toho, co jsi viděl,“ znělo motto týdne.

Číst dál

CSM ve svědectví účastníků

Téměř pět tisíc mladých lidí navýšilo počet obyvatel Hradce Králové, když se ubytovali ve východočeské metropoli při Celostátním setkání mládeže ve dnech 9. – 14. srpna.

Číst dál

Kardinál Bo vyjadřuje znepokojení nad vývojem v Myanmaru

V době, kdy je Aun Schan Su Ťij odsouzena k dalším šesti letům vězení, varuje kardinál Charles Maung Bo z Rangúnu, že myanmarská vojenská junta zpřísňuje represe a snaží se zastrašit obyvatelstvo.

Číst dál

Řeholnice, která šeptá koním

"Když dokážeš snít, splní se ti to, co si přeješ": to je motto sestry Mary-Joy, inspirativní řádové sestry z londýnského centra Wormwood Scrubs Pony Centre, které slouží dětem se speciálními potřebami a tělesným postižením.

Číst dál

Kázání kardinála Duky při rekviem za kardinála Tomka

Přinášíme kázání kardinála Dominika Duky, které pronesl 16. srpna v Košicích při zádušní mši svaté za kardinála Jozefa Tomka.

Číst dál

Fotogalerie: Biskupové na CSM v Hradci Králové

Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové se zúčastnili čeští a moravští biskupové. Přinášíme fotogalerii pořízenou díky fotografům ze spolku Člověk a víra.

Číst dál

Věřící i politici se přišli rozloučit s posledním slovenským kardinálem Tomkem

Mnoho věřících, představitelé církve i vrcholní politici Slovenska se dnes přišli rozloučit s posledním slovenským kardinálem Jozefem Tomkem, který minulý týden zemřel ve věku 98 let v Římě, kde dlouhá léta působil. Mši v katedrále svaté Alžběty v Košicích sloužil emeritní pražský arcibiskup Dominik Duka.

Číst dál

Kardinál Maradiaga: "Tichá válka" proti církvi v Nikaragui

Honduraský kardinál vyjádřil svou solidaritu s nikaragujskou katolickou komunitou tváří v tvář útlaku, kterému je vystavena ze strany místní vlády.

Číst dál

Haiti rok po zemětřesení. P. Cineus: "Lidé stále trpí”

Dne 14. srpna 2021 srazil karibskou zemi na kolena silný seismický otřes, který si vyžádal tisíce mrtvých, zraněných a vysídlených. Stížnost otce Verna Cineuse, kamilánského řeholníka: "Nikdo nám nepomáhá. Chybí tu všechno: nejhůře jsou postiženi starší lidé a děti". Násilí ozbrojených gangů, které řádí ve městech, situaci ještě více dramatizuje.

Číst dál

Ruffini: pouhé propojení ke komunikaci nestačí

Prefekt Dikasteria pro komunikaci na letošním světovém kongresu Signis v Soulu prohlásil: „Jediný způsob, jak reagovat na výzvu technologie, je nepovažovat ji za modlu“.

Číst dál

Noví kardinálové: Virgilio Do Carmo Da Silva, S.D.B

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

„Vstaň a choď“ již po deváté v Sedlištích. Duchovní obnova pro jezdící i chodící kamarády

Ihned po skončení celostátního setkání mládeže v Hradci Králové, kterému dominovalo motto „Vstaň“ se v Sedlištích na Frýdeckomístecku, rozběhla akce s názvem „Vstaň a choď“. Stojí za ní stejnojmenné společenství, jehož cílem je stavět mosty mezi „jezdícími“ a „chodícími“. Letní duchovní obnovu v Sedlištích od pondělí 15. do neděle 21. srpna společně prožívají lidé odkázání na invalidní vozík i ti, kteří mají nohy zdravé a mohou s nimi chodit i jezdit. Část programu je otevřen veřejnosti a má osvětový a evangelizační přesah.

Číst dál

Duchovní obnova s indickým misionářem P. Anthonym Sajim, VC, na Cvilíně

V sobotu 20. srpna se v poutním kostele Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně uskuteční duchovní obnova s indickým misionářem P. Anthonym Sajim, VC. Její součástí bude promluva, mše svatá a modlitba za uzdravení.

Číst dál

Busta arcibiskupa Karla Otčenáška v Trmicích

V neděli 28. 8. 2022 v 11. 00 hod. srdečně zveme na slavnostní odhalení busty Mons. Karla Otčenáška v kostele Narození Panny Marie na Václavském náměstí v Trmicích.

Číst dál

Mezinárodní setkání mládeže v Králíkách

Setkání se koná ve dnech 21. - 26. 8. 2022 na Hoře Matky Boží v Orlických horách.

Číst dál

Kardinál Schönborn se setkal s biskupem Cikrlem

Vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn se dne 15.8.2022 na brněnském biskupství setkal s biskupem Vojtěchem Cikrlem, který byl v roce 1991 jeho spolusvětitelem.

Číst dál

Samoobslužný květinový stánek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí věří na poctivost zákazníků

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie je také slavnostní květin a bylin, které se podle prastarého zvyku ve farnostech žehnají. V den svátku si můžete kytici uvázat z květů z vlastní zahrady, koupit v zahradnictví nebo využít novinku v podobě samoobslužného květinového stánku. Ten od neděle 14. srpna stojí u vchodu do sokolovny ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Květiny do něj dodává rodinná Farma ve vsi.

Číst dál

Celostátní setkání mládeže na Velehradě 1993 bylo jiné, ale nadšení je stále stejné

Právě se nacházím na balkoně univerzity v Hradci Králové společně s mými hosty. Po mé pravici sedí otec Jan Balík - římskokatolický kněz a generální vikář pražské arcidiecéze. Na druhé straně sedí otec biskup Martin David, který momentálně působí v ostravsko-opavské diecézi. Blíží se osmá hodina sobotního dne celostátního setkání mládeže v Hradci Králové. Oba zažili celostátní setkání mládeže na Velehradě v roce 1993, a právě proto jsem si je pozvala dnes na tento rozhovor. Našim cílem je společně zavzpomínat, jaké to tenkrát bylo, co se změnilo nebo také co vnímají stejně dnes i v roce 1993. Celým rozhovorem nás provází malé kapky a tichý rachot účastníků pod balkónem.

Číst dál

Apoštolát modlitby - srpen

Přidejte se svými modlitbami ke Světovému apoštolátu modliteb.

Číst dál

Papež: Na přímluvu Matky Boží prosme za mír pro celý svět, zejména Ukrajinu

Po polední mariánské modlitbě se papež František obrátil ke zhruba deseti tisícům poutníků, kteří se sešli na Svatopetrském náměstí, jmenovitě pozdravil některé skupiny a poté všem popřál k dnešní slavnosti Nanebevzetí, která je v Itálii i dalších evropských zemích státním svátkem.

Číst dál

Papež: Pravou mocí je služba a vládnout znamená milovat

Promluva papeže Františka před polední modlitbou Anděl Páně, náměstí sv. Petra

Číst dál

Arcibiskup Peña Parra: Jako Maria přijímejme Krista a nesme ho světu

Substitut Státního sekretariátu, zvláštní papežův vyslanec v Dominikánské republice pro závěrečné oslavy stého výročí korunovace obrazu Panny Marie z Altagracia, předsedal ve stejnojmenné bazilice v Higüey mši svaté před zahájením pouti posvátného obrazu do Santo Dominga. Jak prohlásil, tato pouť zavazuje k vydávání každodenního svědectví o Ježíši skrze život prožívaný v souladu s evangeliem.

Číst dál

Noví kardinálové: Robert Walter McElroy

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

Při pouti v Miloticích budou lidé prosit za rodiny

Od návratu mariánského obrazu do místního kostela v roce 2017 se vždy o poslední prázdninovém víkendu koná v Miloticích u Kyjova pouť k Panně Marii Milotické. Lidé při ní prosí o přímluvu pro každodenní život v rodinách, o pomoc v rodinných problémech, o podporu rodinám neúplným a o posvěcení rodin.

Číst dál

V Japonsku vrcholí desetidenní modlitba za mír. Misionář Lembo: každá válečná oběť je ztrátou

Žádná válka není lokální záležitostí, pro křesťany je to vždy globální prohra. Naším úkolem je zasévat mír, počínaje rodinou – takto komentuje tokijský představený Papežských misijních děl každoroční iniciativu japonské církve, desetidenní modlitbu za mír, která končí 15. srpna. „Mír vyžaduje osobní a kolektivní úsilí a zničení této snahy může být otázkou okamžiku“, říká otec Lembo.

Číst dál

Výzva k tiché adoraci za mír na Ukrajině

Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící k tiché adoraci za mír na Ukrajině v den svátku Povýšení svatého Kříže.

Číst dál

Připomínka výročí Vladislava Jindřicha, zakladatele velehradského kláštera

V pátek 12. srpna 2022 se na Velehradě uskutečnila konference k 800. výročí úmrtí zakladatele cisterciáckého kláštera, moravského markraběte Vladislava Jindřicha.

Číst dál

Biskup Cikrle: Kameny a kamínky

Nová publikace biskupa Vojtěcha Cikrleho nazvaná „Kameny a kamínky“ přináší souborné vydání předchozích titulů Ten chrám jsi ty, Stradivárky a Nad modlitbou Páně, které jsou již rozebrané.

Číst dál