Nejnovější zprávy z Církev.cz

Brána naděje: druhé adventní kázání kardinála Cantalamessy

Po Ježíšově příchodu "smrt už není přistáním, ale vzletem". Převratné poselství naděje, které Kristus přinesl svým vtělením, dnes dopoledne znovu přiblížil kardinál Raniero Cantalamessa během druhého adventního kázání ve vatikánské aule Pavla VI.

Číst dál

Betlémské světlo pokoje do ukrajinských měst a vesnic

Ukrajinští skauti přinesou betlémské světlo pokoje obyvatelům všech oblastí Ukrajiny, včetně území osvobozených od ruské okupace. Oznámila to Národní skautská organizace Ukrajiny Plast, uvedl deník Svatého stolce v dnešním vydání.

Číst dál

Koclířovský věnec pro Pannu Marii

Na slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie 8. prosince se na poutním místě v Českomoravské Fatimě uskutečnilo setkání kněží litomyšlského vikariátu.

Číst dál

Fotogalerie: Slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie

Včera dne 8.12.2022 v chrámu Matky Boží před Týnem v 10:00 hodin celebroval mši svatou Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský. Přítomen byl také kardinál Dominik Duka a apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo. Po bohoslužbě následoval průvod k Mariánskému sloupu a litanie.

Číst dál

Parlament USA odhlasoval legalizaci manželství osob stejného pohlaví

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek 9. prosince schválila návrh zákona na ochranu manželství osob stejného pohlaví. Pro zákon o respektování manželství na úrovni celé federace hlasovalo 258 poslanců, zatímco proti jich bylo 169. Nový zákon je považován za milník v desetiletí trvajícím sporu o manželství osob stejného pohlaví v USA.

Číst dál

Pozvání do ticha

Adventní čas na nás zaklepal již před dvěma týdny a v těchto dnech je vlastně už ‘v plném proudu’. Předsevzetí, kterak se tento rok již zcela jistě ztišíme a budeme krom horečnatých příprav věnovat také více času modlitbě a usebrání - jak se na postní dobu a přípravy na setkání s narozeným Kristem sluší - možná vzala za své. Na hledání chvilek ztišení však není nikdy pozdě a stojí za to se o to pokoušet znovu a znovu. Lépe to jde vždycky s knihou.

Číst dál

Pro vnoučata jsem byl děda Amen

Se šikanou komunistického režimu se JIŘÍ MARIA KVAPIL setkal už na škole. Navzdory stálému nátlaku se ale víry nikdy nezřekl a v roce 1986 byl vysvěcen na kněze. Za své celoživotní postoje získal počátkem listopadu Cenu Příběhů bezpráví.

Číst dál

Video: Papežova modlitba v slzách u nohou Panny Marie

Papež tradičně položil květiny k mariánskému sloupu v Římě. Jeho dlouhá přímluvná modlitba za svět byla přerušena při vzpomínce na Ukrajinu, při které se rozplakal.

Číst dál

Papež František se v slzách modlil na Španělském náměstí

Papež se modlil za všechny lidi na zemi, staré i mladé, a za mír, zejména na Ukrajině. Při vzpomínce na Ukrajinu s pláčem přerušil svou modlitbu.

Číst dál

Angelus: Prvotní milost je víc než prvotní hřích

Promluva papeže Františka před polední modlitbou Anděl Páně na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie 8. prosince.

Číst dál

Kostel sv. Jakuba v Brně mimořádně zve na světelný betlém i ztišení v šeru

V prosinci se lidé mohou podívat do kostela sv. Jakuba v Brně, který je od března na téměř dva roky uzavřen kvůli rozsáhlé rekonstrukci. „S přicházející zimou práce zcela neustaly, stavební sezóna ale skončila a odpoledne po odchodu dělníků je možné nechat vstoupit do kostela návštěvníky,“ přiblížil farář Jan Pacner. Otevřeno pro veřejnost je od středy do neděle vždy mezi 15. a 18. hodinou.

Číst dál

Ekumenická delegace EU jednala s českým předsedou vlády a členy Parlamentu ČR

Delegace složená z členů Komise biskupských konferencí zemí EU (COMECE) a Konference evropských církví (CEC) se 7. prosince 2022 v Praze na Úřadu vlády setkala s předsedou vlády Petrem Fialou, aby s ním prodiskutovala snahy současného evropského předsednictví při řešení některých nejnaléhavějších výzev, kterým dnes EU a její občané čelí. Přítomni byli předsedové obou organizací, kardinál Jean-Claude Hollerich a rev. Christian Krieger.

Číst dál

Blíží se synodní poločas

Na dosavadních výstupech synodálního procesu zaujme fakt, že skupinky po celém světě mluvily velmi podobně. Církev by měla „rozšířit svůj stan“.

Číst dál

Ve farnosti sv. Anny požehná biskup Martin David novou sochu Panny Marie a zasvětí město Havířov Matce Boží

Na slavnost Panny Marie, počaté bez poskvrny prvotního hříchu, tj. 8. 12., požehná při slavnostní mši svaté v 17.30 biskup Martin David v Havířově novou sochu Panny Marie. Při té příležitosti též zasvětí Matce Spasitelově farnost a město Havířov. Dřevěná socha Panny Marie s Dítětem Ježíšem v náručí v životní velikosti je z dílny mistra Josefa Staňka z Bučovic, který je rovněž autorem například dřevořezeb v Ostravě-Pustkovci.

Číst dál

Fotogalerie: Vedení COMECE a CEC u českého premiéra

Zástupci z COMECE (Komise biskupských konferencí Evropské unie) a CEC (Konference evropských církví) společně s vedením České biskupské konference a Ekumenické rady církví v ČR se 7. prosince v podvečer setkali s premiérem ČR Petrem Fialou v rámci končícího českého předsednictví EU.

Číst dál

Úřad evropského zmocněnce pro náboženskou svobodu je po více jak roce opět obsazen

Novým zvláštním zmocněncem EU pro svobodu vyznání se stal bývalý belgický diplomat Frans van Daele. Ve středu to v Bruselu oznámila Evropská komise. Pětasedmdesátiletý Belgičan nastupuje do funkce 15 měsíců poté, co z ní jeho předchůdce Christos Stylianides loni v září odstoupil, když byl jmenován členem řecké vlády.

Číst dál

Papež: Dnes válka na Ukrajině a včera šoa. Dějiny se opakují

V předvečer slavnosti Panny Marie, počaté bez poskvrny prvotního hříchu, se papež František při generální audienci dovolával Mariiny útěchy pro "trýzněné obyvatele" sužované Ukrajiny a za ty, kteří jsou dnes "zkoušeni brutalitou války". Připomněl "strašlivou událost, Operaci Reinhardt," při níž nacisté za druhé světové války v létě 1942 vyhladili 1,7 milionu polských Židů. Paměť této události by nás měla povzbudit k mírotvorným činům, vyzval František.

Číst dál

Po půl roce zasedal kardinálský poradní sbor

V uplynulých dvou dnech se ve Vatikánu sešla papežská Rada kardinálů. Tento poradní orgán založil papež František po svém nástupu v roce 2013. V pondělí a úterý 5. a 6. prosince účastníci diskutovali o nedávné Konferenci OSN o změně klimatu (COP27), současné kontinentální fázi Světové synody katolické církve a o činnosti Papežské komise pro ochranu nezletilých. Jednání se po oba dva dny zúčastnil také papež František.

Číst dál

Autor filmu Život je krásný se setkal s papežem

Papež František dnes v soukromé audienci přijal známého italského herce a režiséra Roberta Benigniho. Vatikán zveřejnil fotografie, na nichž se oba vřele objímají a smějí se. Benigni mimo jiné v roce 2016 představil papežovu první knihu rozhovorů a sám se přiznal, že je jeho fanouškem.

Číst dál

Kde se zen může potkat s křesťanstvím

I když český překlad názvu knihy amerického trapisty, učence a spisovatele Thomase Mertona Mystici a zenoví mistři odpovídá originálu, je už po letmém prolistování zřejmé, že autorův záběr je mnohem širší.

Číst dál

Středoškoláci mají zájem o spiritualitu

Čtrnáct procent středoškolských studentů věří v Boží existenci a bezmála polovina ze všech dotázaných připouští „něco nad námi“, jak vyplývá z celostátního průzkumu Křesťanské akademie mladých.

Číst dál

Od omezování až k technologickým inovacím

Ubytovna pro studenty, klášterní výrobna nebo velká pražská farnost – s nákladnými energiemi musejí počítat jedni i druzí. Možnosti tu jsou, i když se všechny nehodí pro každého.

Číst dál

Fotogalerie z bohoslužby k 245. výročí založení brněnského biskupství

V neděli 4. prosince 2022 se v katedrále sv. Petra a Pavla slavila děkovná bohoslužba u příležitosti 245. výročí založení Biskupství brněnského. Hlavním celebrantem byl brněnský biskup Pavel Konzbul, kazatelem biskup Vojtěch Cikrle.

Číst dál

Vatikánské nadace přecházejí pod kontrolu hospodářských orgánů římské kurie

Jak papež František stanovil v motu proprio, datovaném 5. prosince a zveřejněném dnes v poledne, vatikánské nadace přecházejí pod kontrolu hospodářských orgánů kurie. Toto nařízení se týká subjektů vytvořených v rámci kuriálních institucí, které dosud požívaly určité správní autonomie. Vztahuje se i na subjekty se sídlem ve Vatikánském městském státě.

Číst dál

Jezuita Marko Rupnik nesmí vykonávat duchovní službu

Řád Tovaryšstva Ježíšova oznámil, že zakázal známému jezuitovi P. Marko Ivanu Rupnikovi SJ zpovídat a duchovně vést. Důvodem jsou stížnosti, které na něj v roce 2021 obdržel Vatikán. Týkají se údajného zneužití několika řeholnic v Rupnikově rodném Slovinsku v 90. letech 20. století.

Číst dál

Na Svatopetrském náměstí bude opět výstava betlémů z celého světa

Mezinárodní výstava „Sto betlémů ve Vatikánu“ se vrací se svým pátým ročníkem, při němž se setkávají díla umělců z celého světa, kteří projevili svou kreativitu při ztvárnění Pánova narození.

Číst dál

Zúčastněte se soutěže na hymnu Jubilejního roku

K blížícímu se Jubilejnímu roku 2025 vyhlásilo Dikasterium pro evangelizaci soutěž na hudbu k hymně.

Číst dál

Vatikán vyhlásil sbírku termoprádla pro Ukrajince

Vatikánské Dikasterium pro službu milosrdenství informuje o nové iniciativě na pomoc ukrajinskému obyvatelstvu zkoušenému válkou a zimou. Do konce tohoto měsíce si přeje shromáždit termotrička chránící před chladem.

Číst dál

Papež k dobrovolníkům Světového dne mládeže: Jste výbušnou silou

Papež František u příležitosti Světového dne dobrovolníků, který připadl na pondělí 5. prosince, zaslal videoposelství ve španělštině, adresované dobrovolníkům Světových dní mládeže. Hovoří v něm o velkorysosti všech, kteří svou dobrovolnou prací podporují dílo církve. "Dobrovolnictví je Boží milost," vysvětluje papež.

Číst dál

Světlo a teplo pro Ukrajinu – rychlá cesta k nim jsou elektrocentrály a mobilní plynová kamna

Arcidiecézní charita Olomouc vedle pokračující sbírky na generátory pro Ukrajinu rozšiřuje sbírku o dary na pořízení mobilních propan-butanových kamen. U dodavatelů má již rezervovánu zásilku 500 kusů těchto topidel včetně stejného množství prázdných propanbutanových lahví použitelných k plnění na Ukrajině. Blížící se zima vyžaduje rychlou pomoc lidem, kterým život na Ukrajině ztrpčují stále se opakující dlouhodobé výpadky elektřiny a nefunkční zdroje tepla. Charita na Ukrajině se obává katastrofálních následků, které může zima způsobit, pokud se situace nestabilizuje a nebudou, byť provizorně, zajištěny alespoň nouzové dodávky elektřiny a tepla pro nejohroženější obyvatele.

Číst dál

Mons. Tomáš Halík o "hluboké reformě" církve

Český kněz a bývalý disident hovořil s Vatican News o potřebě reformy církve, o roli, kterou by v ní mohla sehrát synodalita, a o nebezpečí zneužívání náboženství v politice.

Číst dál

SOŠ Sociální u Matky Boží Jihlava slaví 30 let od založení

Při příležitosti 30. výročí založení SOŠ Sociální u Matky Boží Jihlava bude brněnský biskup Pavel Konzbul slavit ve středu 7. prosince v 9 hodin děkovnou bohoslužbu v kapli školy.

Číst dál

Papež bude předsedat mši na svátek Panny Marie Guadalupské

Papežská komise pro Latinskou Ameriku s potěšením "sdílí svou radost z oznámení eucharistické slavnosti, které bude předsedat Svatý otec u příležitosti svátku blahoslavené Panny Marie Guadalupské, královny Ameriky a patronky Filipín, v pondělí 12. prosince v 18:00 v bazilice svatého Petra".

Číst dál

Na Maltě se konala masová demonstrace proti zmírnění potratové politiky

Tisíce lidí o víkendu demonstrovaly v hlavním městě Malty Vallettě proti zmírnění protipotratových nařízení v tomto ostrovním státě. Podle informací deníku Times of Malta se v neděli odpoledne shromáždilo až 20 000 protestujících proti liberalizaci, kterou plánuje sociálně demokratická vláda.

Číst dál

Olomoucký biskup Basler slavil adventní neděli na Svatém Kopečku

Mši svatou o druhé neděli adventní 4. prosince 2022 celebroval v poutní bazilice na Svatém Kopečku biskup Antonín Basler.

Číst dál

Osobnosti světového fotbalu se modlí za Pelého

Francouzský fotbalový reprezentant Kylian Mbappe o víkendu na Twitteru vyzval k modlitbám za uzdravení brazilské fotbalové ikony Pelého. 82letý trojnásobný mistr světa označovaný za nejlepšího fotbalistu všech dob trpí rakovinou a jeho stav se v poslední době zhoršil.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 5. do 11. prosince 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a na Radiu Proglas.

Číst dál

Vánoce s biskupy

I ve vánoční době se můžete setkat s královéhradeckými biskupy Janem a Josefem.

Číst dál

Kající obřad v Bašce: „Nechme Pána vstoupit do pouště, kterou vytvořil hřích“

Biskup Martin David v neděli 4. prosince spolu s farníky z Bašky prožil kající obřad uspořádaný kvůli středeční vraždě místního mladého varhaníka. „Neseme bolest, která se slovy vyjadřuje jen těžko. Chci tady být s vámi, tuto bolest s vámi nést a předkládat ji v modlitbě Bohu,“ prohlásil biskup na úvod. Přinášíme text biskupovy homilie.

Číst dál

Eucharistické misionářství: Synodální cesta v Singapuru

Katolíci v městském státě Singapur nezůstávají zavření v pevnosti. Láska k Bohu a církvi, která je v srdci synodního shromáždění, se promítá do obnoveného misijního úsilí, zejména po skončení omezení, která přinesla pandemie.

Číst dál

Papež: Pokrytectví může zničit i to nejposvátnější

Promluva papeže Františka před polední modlitbou páně na Svatopetrském náměstí 4. prosince 2022.

Číst dál

František: Učení o lidské křehkosti je charismatem, kterým lze obohatit církev

Papežovo poselství u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením: „Každému bez zásluh a bez rozdílu je dáno celé evangelium a spolu s ním i radostný úkol hlásat ho.“

Číst dál

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k 2. neděli adventní

Přinášíme vám druhý pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, o mši svaté.

Číst dál

Video: Na Svatopetrském náměstí už září vánoční strom

V podvečer 3. prosince se na Svatopetrském náměstí konalo odhalení vánočního stromu a betlému, kterého se zúčastnily delegace z italských obcí, jež věnovaly symbolické znaky nadcházejících Vánoc a které dopoledne přijal papež František. Kvůli deštivému počasí se inaugurace přesunula do auly Pavla VI.

Číst dál

Papež přijal nigerského prezidenta, v centru pozornosti bylo vzdělání a migranti

Jak informovalo Tiskové středisko Svatého stolce, při papežské audienci s nigerským prezidentem Mohamedem Bazoumem se hovořilo také o bezpečnosti v západoafrických zemích a v oblasti Sahelu. Hlava Nigerské republiky se rovněž setkala s kardinálem Parolinem a monsignorem Gallagherem.

Číst dál

Papež k dárcům vánoční výzdoby: Važme si chvil ticha a modlitby

Papež František dnes v aule Pavla VI. přijal delegace z italských obcí Sutrio a Rosello a z Guatemaly, dárce letošního vánočního stromu a betlémů. Papež vyzval k zamyšlení nad důležitostí ticha, které člověku pomáhá, aby se sblížil se s Bohem.

Číst dál

Německá synodální cesta má vytvořit "nátlak" na církev, říká spoluiniciátor procesu

Někdejší předseda Ústředního výboru německých katolíků (ZdK), Thomas Sternberg, zahájil před třemi lety spolu s kardinálem Reinhardem Marxem proces s názvem Synodální cesta. V pátečním rozhovoru pro kolínský katedrální rozhlas popsal strategie, jakými měla dosáhnout změn v učení církve.

Číst dál

V Madridu začíná proces blahořečení spoluzakladatelky Neokatechumenátní cesty

V neděli bude oficiálně zahájen proces beatifikace Carmen Hernándezové, spoluzakladatelky Neokatechumenátní cesty. Jedná se o sdružení křesťanských věřících v rámci katolické církve, které vzniklo v roce 1964 v Madridu.

Číst dál

Papež: Církevní společenství mají zajistit plné začlenění lidí se zdravotním postižením

Na dnešek připadá Mezinárodní den osob se zdravotním postižením, který si připomínáme každoročně 3. prosince od roku 1981, kdy jej vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Papež František přijal asi stovku nositelů zdravotního postižení, zapojených do Národní služby pro pastoraci osob se zdravotním postižením při Italské biskupské konferenci, spolu s jejím místopředsedou, biskupem Baturim.

Číst dál

Latinskoamerický rabínský seminář předal papeži Františkovi návrh na společnou vzdělávací iniciativu

Argentinský rabín Ariel Stofenmacher, rektor latinskoamerického rabínského semináře "Marshall T. Meyer", předal v pátek papeži Františkovi návrh na projekt sociální změny. Záměrem je spojit seminář se Svatým stolcem a obnovit formaci v Latinské Americe ze společné duchovní perspektivy a proměnit laické a řeholní vedoucí v činitele společenské změny. Toho má být dosaženo prostřednictvím vzdělávacích center, duchovních a mládežnických hnutí.

Číst dál

Děkovná mše k 245. výročí založení Biskupství brněnského

V neděli 4. prosince 2022 v 10.30 hodin bude v katedrále sv. Petra a Pavla slavena děkovná bohoslužba při příležitosti 245. výročí založení Biskupství brněnského.

Číst dál

Rudé tažení proti sionismu

Před sedmdesáti lety skončil vynesením jedenácti rozsudků smrti a tří doživotních trestů jeden z největších politických procesů vedených proti reprezentantům centra komunistické moci, které spojoval židovský původ.

Číst dál

Vlčí doupě a „Jak na to“: Korunka k Božímu milosrdenství

Seriál „Jak na to“ od týmu Vlčího doupěte přináší návody ke každodennímu prožívání křesťanské víry.

Číst dál

Kardinál Cantalamessa při prvním adventím kázání: Bůh má mnoho způsobů spásy

V prvním adventním kázání, které pronesl v pátek za papežovy přítomnosti v aule Pavla VI., věnoval kazatel papežského domu první ze tří zamyšlení otázce „brány k víře“ a zároveň zahájil úvahu o mezináboženském dialogu.

Číst dál

Profesor Tomáš Halík představil v Římě svou knihu

Na Papežském teologickém institutu Jana Pavla II. v Římě se v pátek 2. prosince uskutečnilo slavnostní představení nového italského překladu knihy Tomáše Halíka Odpoledne křesťanství. Při této příležitosti promluvilo kromě autora knihy i několik osobností ze světa teologie, včetně kardinála Michaela Czerneho.

Číst dál

Papež přijal albánského prezidenta

Papež František dnes přijal pana Bajrama Begaje, prezidenta Albánské republiky, který se následně setkal s kardinálem Pietrem Parolinem, státním sekretářem, v doprovodu mons. Mirosława Wachowského, podsekretáře Sekce pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi.

Číst dál

Biskupové USA ostře odsoudili jakékoliv projevy antisemitismu

Američtí biskupové varují před novodobým oživováním antisemitismu v nových formách a rostoucím počtem antisemitských incidentů. Výbor pro ekumenické a mezináboženské záležitosti Konference katolických biskupů USA ve svém prohlášení křesťany vyzval všechny, aby se rozhodně postavili proti jakékoliv "nenávisti, pronásledování a antisemitským projevům".

Číst dál

Papež: Kéž rodina podněcuje k bratrství. Je třeba reagovat na vážný demografický propad

Papež František při dnešní audienci pro italské Fórum rodinných asociací zdůraznil, že radost z bytí rodinou spočívá v konkrétní realitě jejích členů, kteří se každý den snaží jít kupředu ve stylu prostoty a služby. Papež vyzval k dobré politice pro rodiny a s rodinami a požadoval konkrétní rozhodnutí pro zvrácení negativního trendu porodnosti: "Potřebujeme děti".

Číst dál

Kubánští biskupové požadují "vánoční amnestii" pro vězně

Katolická církev na Kubě vyzvala tamní komunistický režim k propuštění velkého počtu vězňů ještě před Vánocemi. Ve svém prohlášení to biskupové navrhli jako „gesto milosti a milosrdenství" zvláště pro ty, kteří byli uvězněni v loňském roce při protistátních protestech. Jedná se o řadu novinářů, umělců, lidskoprávních aktivistů a intelektuálů.

Číst dál

Papež: Vyjednávání vyžaduje odvahu, válečné ničení je mezinárodním zločinem

Papež František při audienci neziskové organizace "Leaders pour la Paix" pronesl hutný projev o rizicích války a o tom, jak budovat mír. Podle jeho soudu je největším nebezpečím nedostatek vůle k utváření míru.

Číst dál