Jsou před námi dvě velké události, spojené s varhanami v našem děkanském kostele. V neděli 6. listopadu při hlavní mši svaté budou zrekonstruované varhany vysvěceny. Hlavním celebrantem světicí mše bude litoměřický biskup Jan Baxant. Mše začíná o půl desáté dopoledne a varhany se v kostele znovu rozezní po tříleté odmlce.
První koncert po jejich opravě pořádá Nadační fond jablonecké varhany hned následující úterý 8. listopadu jako poděkování všem dárcům, přijít však může každý. Na varhany zahraje známý pražský varhaník Přemysl Kšica, kterého na trubku doprovodí Jiří Pohnán. Skladby jsou vybrány tak, aby bylo možno naplno využít kvalit nově opraveného koncertního nástroje.
Program koncertu
Jeremiah Clarke 1659–1707
Svita D dur, výběr částí
J. S. Bach 1685–1750
Chorál „Bist du bei mir“ BWV 508
J. S. Bach
Sinfonia z Kantáty „Wir danken dir, Gott, wir danken dir“ BWV 29
Pierre-Max Dubois 1930–1995
Chorál pro trubku a varhany
Franz Liszt 1811–1886
Fantasie a fuga na chorál „Ad nos, ad salutarem undam“
J. S. Bach
Arioso z Kantáty č. 156
Charles-Marie Widor 1844–1937
Toccata ze Symfonie č. 5
Marc-Antoine Charpentier 1645–1704
Te Deum
Medailonky interpretů
Přemysl Kšica se narodil v roce 1981 v Praze. Po maturitě na gymnáziu absolvoval studium hry na varhany na Pražské konzervatoři, na AMU v Praze (prof. Josef Popelka) a na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu (prof. Dr. Ludger Lohmann), dále obor dirigování (prof. Jan Valta) na Konzervatoři v Teplicích. Studiu varhanní improvizace se věnoval u prof. Jaroslava Vodrážky, doc. Jaroslava Tůmy a Johannese Mayra. Vzdělání dále rozšířil prostřednictvím mnoha varhanních kurzů pod vedením vynikajících zahraničních varhaníků (Lorenzo Ghielmi, Olivier Latry, Günter Kaunzinger a další). Je držitelem řady ocenění z varhanních soutěží. Třikrát získal cenu za varhanní improvizaci v Opavě, v roce 2004 získal 3. cenu na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Lublani, v roce 2005 2. místo na Varhanní soutěžní přehlídce v Mostě a v roce 2010 2. cenu na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě. V Praze působí mnoho let jako chrámový varhaník, od roku 2013 v chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně. Vyučuje hru na varhany na Konzervatoři v Teplicích. Věnuje se koncertní a nahrávací činnosti u nás a v zahraničí (koncertoval v řadě států Evropy, ale i v Rusku a Číně). Spolupracuje s různými vokálně-instrumentálními soubory (Kühnův smíšený sbor, Pražský filharmonický sbor, Pražský katedrální sbor, Český filharmonický sbor Brno).
Jiří Pohnán se narodil v roce 1983 v Mariánských Lázních. Absolvoval na Pražské konzervatoři trubku u Jiřího Jaroňka a skladbu u Otomara Kvěcha. Na hudební fakultě AMU pak pokračoval studiem trubky u Vladimíra Rejlka a hudební režie u Jaroslava Rybáře. V roce 2007 získal ve hře na trubku 1. cenu na mezinárodní soutěži v Brně. Získal také ocenění OSA: Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby 2011. V současné době působí pedagogicky na ZUŠ v Praze na Hájích, dále jako hráč Hudby Hradni stráže a Policie ČR a příležitostně také jako hudební režisér.