Sobotní slunečný den byl možná právě proto slunečný, že ho rozzářily milé paprsky úsměvů dvou maminek, které přijaly neznámou návštěvu a ihned nabízely horké nápoje k seznámení. V celém domě bylo slyšet živé štěbetání dětských hlasů a cítit vůni nějaké dobroty. Právě pro tuto, teď už rodinnou družinu ze 7 dětí různého věku maminka Julie pekla obří chrupavé palačinky, které pravidelně mizely z talíře.

Černovlasá Nataša s laskavým úsměvem, pediatrička na mateřské, spolu s dvouletou dceruškou Aminou se posadila vedle mne a vyprávěla, že má syna Daniila, který velice rád hraje fotbal, a že vlastně všechny čtyři maminky z Ukrajiny pocházejí ze Zaporožské oblasti z města Gulajpole, které vzniklo na konci 18. století jako obrana proti krymskému chánu a je rodištěm slavného anarchisty Machna. Má 16 000 obyvatel a každá pátá rodina je spojená příbuzenstvím, takže všechny jsou mezi sebou tak nějak propojeny.

Své rodné město museli opustit ze strachu před bombardováním. Zvlášť v noci, po dobu 3 dnů museli být ve sklepě a postupně se stěhovali do bezpečných míst a nakonec se rozhodli, především kvůli dětem, odjet přes Polsko do ČR na pozvání známé z hotelu Epocha a takto se dostali 15. 3. až na faru. Jejich rodiče zůstali na Ukrajině a přemísťovali se do bezpečnějších míst. Také jejich manželé nemohli opustit zemi z důvodu vojenské mobilizace. Jsou s nimi stále v telefonickém spojení a navzájem se podporují. Jediným přáním a snem těchto žen je vrátit se zpět domů. Jedna z nich nemá ani rozbalenou tašku v naději na rychlý návrat. Jsou odvážné a statečné, ochotné zvednout znovu svoje město z ruin, plné rozhodnutí, že to zvládnou.

Starostlivá Julie, pracovnice banky a zároveň prodejce her přes online obchod, v kolotoči palačinek nakonec udělala přestávku a sdílela pocity po příjezdu do ČR. Říkala, že první den se její únava z cesty spojila s úlevou reálného bezpečí, klidu a ticha zaplaveného dlouhým spánkem. Druhý den po odpočinku … šok po probuzení s myšlenkou: „Co se vlastně stalo? Je to pravda nebo sen? Nevěřím…“ Třetí den … ticho soupeřící s bičujícím pocitem viny za příbuzné v nebezpečí. Čtvrtý den vděčnost a propast strachu... pocity se střídají, ale pěstuje se naděje... Julie stále děkuje a velice tvořivě se dívá na svět. Přeje si, například, ozdobit farní dům vysázením květin v květináčích, možná se postarat o zahrádku a vypěstovat tam zeleninu (brambory, mrkev apod.) i s tím, že úrodu po jejich odjezdu sesbírají farníci. Má s tím zkušenosti, neboť na Ukrajině má svůj vlastní dům. Sem přijela s dcerou Kirou a mámou Irinou.

Najednou se vesele rozezněly jak různé tóny zvonečků, tak dětské hlasy, které vítaly své maminky přicházející z jednodenní práce. Rusovlasá Nastja s chrpově modrýma, ale smutnýma očima, prodavačka potravin a maminka tří dětí, Daniila, Marka a Zlaty spolu s vzdáleně příbuznou Xenii, agronomkou, nejmladší z maminek s přemýšlivým pohledem, držící v náruči syna Konstantina, se připojily k hovoru.

Všechny ženy se snaží zapojit se do jakékoliv práce. I když touží po návratu domů, chtějí být aktivní a užitečné teď a tady, kde bude potřeba. Obdivují zdejší přírodu s lesními kopci a lyžařskými vleky, gigantickými balvany uprostřed lesa a serpentinovými cestami, tak kontrastními k jejich rovinám a stepím. Byly by rády, kdyby je a jejich děti zdejší obyvatelé provedli turistickými stezkami okouzlující krajiny. Jinak jsou děti zapojeny do adaptační třídy ve škole a mladší děti čekají na školku. Samotní dospělí jsou také ochotni se seznámit s češtinou a absolvovat kurz českého jazyka. Všichni jsou plni vděčnosti za přijetí, starost, pomoc, dobrotu a štědrost o. Štěpána a všech, kdo pomáhají.

 


Chcete poskytnout pomoc?

A. Praktickou pomoc a potřebné věci pro rodiny ubytované na faře v Janově můžete konzultovat s Jiřím Loudou (608 468 676).

B. Jablonecký řeckokatolický farář otec Ivan prosí o hmotnou pomoc v podobě léků (proti bolesti a zánětu, např. Ibalgin, Paralen, léky na bolest v krku.., obvazy různých typů a velikostí), hygienických potřeb (kartáčky, zubní pasty, pleny, vhlčené ubrousky, vložky, ručníky..)  a trvanlivých potravin (těstoviny, rýže, konzervy, trvanlivá dětská výživa..), která by se pak dopravila přímo na Ukrajinu. Tyto věci můžete nosit na faru, případně nechávat přímo v kostele na Horním náměstí na schodišti směrem na kůr. Až se jich shromáždí dostatečné množství, budou odvezeny. 

C. Lze také přispět na náklady na ubytování uprchlíků na faře v Janově, a to na náš farní účet 2200995750/2010 s variabilním symbolem 123.